STIL DE VIAȚĂ

Stil de viață - Grădinița Butterfly

SPAȚIU

Sediile Butterfly dispun  de spații educaționale și auxiliare amenajate și mobilate pentru a răspunde nevoilor de confort și siguranță ale copiilor. Totodată, spațiile sunt pregatite pentru desfășurarea optimă a activităților didactice complexe.

Campusurile sunt situate în zone liniștite, ferite de zgomot și poluare, înconjurate de spații verzi și zone special amenajate pentru activitațile noastre în aer liber.

Unde suntem?

Grădiniță & AfterSchool Băneasa – Str. Drumul Potcoavei nr. 59, Voluntari, Ilfov (în apropierea Grădinii Zoologice)

Grădiniță & AfterSchool Aviației   – Str. Intrarea Gliei nr. 7, Sector 1 , București (în apropierea ambasadei Chinei)

Grădiniță & AfterSchool Cosmopolis – Str. Lacului, vila 8F, Complex Rezidential Cosmopolis, Stefăneștii de Jos, Ilfov

Butterfly Drumul Taberei - Educatie cu drag

ALIMENTAȚIE

Ca parte integrantă a programului nostru de educație holistică, servirea mesei are un rol foarte important, meniul copiilor fiind elaborat împreună cu un medic nutriționist, în funcție de vârstă și de nevoile copiilor.

Respectăm urmatoarele reguli:

– mâncarea este gătită zilnic în cantina proprie;

– gatim alimente proaspete și sănătoase;

– servim gustări alcatuite din fructe și legume crude;

– la prepararea deserturilor folosim miere și extract de stevia în locul zahărului;

– folosim că bază pentru mâncare carnea de curcan, pește și vită;

– nu servim copiilor mezeluri și alimente semipreparate;

– preparăm în bucătăria noastră borșul, dulceața, murăturile etc.

– nu folosim adaosuri alimentare de tip vegeta;

– nu prăjim alimentele.

Structura meselor:

fl-1 09:00 Mic dejun

fl-1 10:30 Gustare crudă

fl-1 12:00 Prânz

fl-1 16:00 Gustarea de după-amiază

ASISTENȚĂ MEDICALĂ

În vederea creării unui mediu cât mai sănătos, colaborăm cu un medic pediatru, iar o asistentă medicală este alături de noi zilnic, realizând triajul copiilor pentru a evita intrarea în colectivitate a copiilor contagioși. În vederea menținerii unui mediu cât mai sănătos cu putință, respectăm următoarele proceduri:

– triaj zilnic

– efectuarea analizelor medicale (exudat farinagian, coproparazitologic) la intrarea în colectivitatea

– prezentarea avizului de intrare în colectivitate după o perioadă de absență

– neacceptarea în colectivitate a copiilor care pot fi contagioși pentru colegii lor.

PAZĂ

Siguranța este foarte importantă pentru noi. La toate sediile Butterfly exista pază permanent sau intervenție de urgență din partea firmelor de pază colaboratoare.

Accesul in interiorul capusului școlar este limitat si controlat permanent.

MAȘINI

În vederea transportării cât mai în siguranță a copiilor, Grădiniță Butterfly dispune de parc auto propriu și șoferi atent selecționați.